Dywany

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat dywanów.

Dywany wykładziny - interesujące fakty i porady

Dywany i wykładziny mają swoje wady i zalety. Warto więc je rozważyć przed zakupem, by podjąć słuszną decyzję. Nie zawsze bowiem dywany są opcją droższą.

Dywany i wykładziny dywanowe należą do najpopularniejszej metody aranżacji podłóg w mieszkaniach. Choć mają swoich przeciwników, to tego rodzaju wyroby są najczęściej wybierane przez użytkowników. Sprawdźmy, jakie zalety mają dywany i wykładziny oraz czym się różnią w użytkowaniu.

Zalety dywanów-wykładzin

Główną zaletą dywanów i wykładzin jest ich izolacja cieplna. Dzięki temu można z przyjemnością stanąć na nie bosą stopą. Takiego komfortu nie zapewniają inne materiały przeznaczone do krycia podłogi. Dlatego też, praktycznie zawsze w każdej sypialni można spotkać dywany, wykładziny bądź niewielkie chodniczki.

Kolejnym plusem tego rodzaju wyrobów jest bogate wzornictwo. Na rynku dostępne są modele tradycyjne i klasyczne, nowoczesne, a nawet shaggy. Jednak to tylko niewielka część fasonów, które można nabyć w sklepach. Na korzyść dywanów i wykładzin przemawia również fakt, że dostępne są modele, różniące się długością włosa oraz kolorem i wzorem. To sprawia, że dywany i wykładziny mogą stać się doskonałym uzupełnieniem wnętrza. Warto przy tym mieć świadomość, że tego rodzaju wyroby muszą być dopasowane do stylu aranżacji pomieszczenia.

Kolejna, ale i nie mniej ważna zaleta to komfort i wygoda dla stóp.

Materiał na dywany i wykładziny

Wykładziny zwykle wykonane są z wełny, akrylu lub polipropylenu. Natomiast materiałów na dywany jest znacznie więcej. Dostępne są modele z jedwabiu oraz bawełny.

Choć wykładziny podłogowe mogą być wykonane również z PCV, sizalu czy kokosu, to jednak naturalne materiały (głównie wełna) są bardziej cenione. Trzeba jednak mieć świadomość, że w niektórych sytuacjach, mimo swojej wysokiej jakości, są gorszym wyborem. Dlatego też, przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zapoznać się z pełną ofertą tego rodzaju wyrobów.

Dywan czy wykładzina?

Wykładziny nad dywany przedkładają te osoby, które lubią ład i porządek oraz mają potrzebę przykrycia całej podłogi w pomieszczeniu. Ponadto tego rodzaju wyrób jest łatwy w montażu i wygodny w użytkowaniu. Na jego korzyść przemawia fakt nieprzesuwania się w trakcie chodzenia. Dzięki temu wykładzinę także dużo łatwiej się odkurza. Niestety więcej trudności sprawia jej wytrzepanie. Z tego też powodu bardzo często zachodzi konieczność prania wykładziny. To zaś wiąże się z dodatkowymi kosztami, jakie trzeba ponieść na zatrudnienie ekipy, dysponującej specjalistycznym sprzętem.

W przeciwieństwie do wykładzin, dywany można trzepać bez większych problemów. Ich zaletą jest również to, że można je nabyć w większej ilości wzorów. To ważne dla tych, którzy chcą umieścić wybrany model w centralnym miejscu pokoju jako dekorację.

Wykładziny dywanowe i dywany to również różnica w kosztach. Teoretycznie te drugie wyroby są droższe. Tyle, że nie kupujemy ich na całą powierzchnię podłogi. Choć wykładziny są tańsze, trzeba wziąć pod uwagę konieczność zakupu wyrobu znacznie większych rozmiarów. Jeśli nie interesują nas tanie i niskiej jakości wykładziny, to właśnie dywany będą opcją cenowo korzystniejszą.