Dywany

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat dywanów.

Dywany akrylowe - interesujące fakty i porady

Dywany akrylowe posiadają wady i zalety. Nie zawsze są to gorsze wyroby w porównaniu z modelami wełnianymi. Warto więc rozważyć zakup produktów z akrylu zwłaszcza, gdy posiadamy dzieci.

Dywany z akrylu to znacznie tańsza i atrakcyjna alternatywa dla wyrobów z naturalnego włosia (wełny). Nowoczesne metody tkania sprawiają, że dobrze wykonany dywan akrylowy do złudzenia modele wełniane. Jednocześnie należy podkreślić, że wyroby z akrylu są bezpieczne dla alergików, łatwe w czyszczeniu oraz odporne na działanie pleśni lub grzybów. Jednym słowem - dywan akrylowy to dobry wybór za rozsądną cenę.

Wady i zalety dywanów akrylowych

Niektórzy nabywcy, rozważając zakup dywanu rezygnują z wyrobów akrylowych, uważając, że modele syntetyczne nie są ani tak trwałe, ani tak ciepłe i zdrowe, jak te naturalne - wełniane. Nie do końca jest to prawdą. Wadą dywanów akrylowych jest tracenie przez nie włosia w pierwszym okresie użytkowania. Wynika to z techniki maszynowego ich tkania. Jeśli chodzi o termoizolację, to dywan akrylowy izoluje prawie tak samo jak wyrób wełniany, choć mniejsza gęstość tkania będzie oczywiście związana z mniejszą puszystością i większą przepuszczalnością temperatury.

Mimo swoich zalet, tanie dywany akrylowe są atrakcyjnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie liczy się ciekawe wzornictwo, długa trwałość oraz niski koszt zakupu.

Dywany akrylowe w pokojach dziecięcych

Dywany akrylowe są niezwykle popularne w grupie modeli dziecięcych. Nie dość, że są najtańsze, to posiadają wiele innych zalet.

Przede wszystkim akryl bardzo dobrze się farbuje i nie traci koloru. Dzięki temu, tego rodzaju wyroby mogą być bardzo kolorowe i zdobione w przeróżne wzory, długo zachowując swój kolor.

Dywany i dywaniki akrylowe są też bezpieczne pod względem plam. Każdy ma świadomość tego, że utrzymanie czystości tego wyrobu w pokoju dziecięcym jest dość trudne. Tymczasem modele akrylowe są łatwe w czyszczeniu, a jednocześnie nie sprawiają trudności w usuwaniu przykrych zapachów. Takiej możliwości nie dają na przykład dywany wełniane.

Wyroby akrylowe dla dzieci polecane są z jeszcze jednego ważnego powodu – nie wywołują uczuleń tak, jak włos naturalny. A ponieważ trudno ocenić, czy nasze dziecko dostanie uczulenia na wełnę, czy też nie, znacznie bezpieczniej jest kupić model akrylowy od razu - podczas urządzania pomieszczenia.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy dla dziecka dywan akrylowy, czy naturalny, warto pamiętać o tym, że zanim maluch skończy dwa lata, nie powinien bawić się bezpośrednio na dywanie. Warto zatem zaopatrzyć się w specjalną matę do zabawy.

Akrylowe wykładziny

Prawie każdy producent dywanów akrylowych ma w swojej ofercie również wykładziny z tego materiału. Zwykle mają one nieco niższy włos, ale pozostałe zalety pozostają bez zmian.

Wykładziny z akrylu to często tanie wyroby, czyli dobre rozwiązanie dla oszczędnych.