Dywany

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat dywanów.

Dywany nowoczesne - interesujące fakty i porady

Dywany nowoczesne dopasowane do surowego, nowoczesnego wnętrza to doskonała dekoracja pomieszczenia. Warto jednak wiedzieć, jak dobrać taki wyrób, by cieszyć się jego zaletami.

Nowoczesne dywany to alternatywa dla tradycyjnych wyrobów, zdobionych bogatą ornamentyką i występujących w klasycznych kolorach. Popularne od kilkunastu lat - od kiedy nasze mieszkania opuścił tzw. „późny gierek”, a pojawiły się nowoczesne aranżacje wnętrz i nowatorskie rozwiązania w zakresie wystroju mieszkań. Wtedy okazało się, że nowoczesne meble i nietypowe kolory potrzebują nowoczesnych dywanów. Tradycyjne wyroby nie wyglądają bowiem korzystnie i psują cały efekt.

Co charakteryzuje dywan nowoczesny?

Przede wszystkim odpowiedni wzór. Dywany nowoczesne nie są ograniczone ani kolorami, ani formą. Nie muszą być prostokątne. Nie muszą mieć „nieśmiertelnego” medalionu na środku.

Modne dywany nowoczesne to pełna dowolność w zakresie wzorów - od abstrakcji przez motywy roślinno-kwiatowe, znaki chińskie i celtyckie, tribale, a na figurach geometrycznych skończywszy.

Projektowaniem nowoczesnych dywanów interesują się nawet znani projektanci sztuki użytkowej, którzy tworzą pojedyncze egzemplarze bądź krótkie serie nowoczesnych modeli na zlecenie koncernów wnętrzarskich. Kolory tego rodzaju wyrobów są żywe i wyraziste. Najczęściej jednak ograniczają się do dwóch lub trzech kontrastujących lub dopasowanych kolorów. Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się nowoczesne modele tak pstrokate, że pasują jedynie do surowego i praktycznie pozbawionego ozdób wnętrza. Jest to jednak dozwolone, ponieważ dywan nowoczesny ma bowiem pełnić głównie rolę dekoracyjną.

To, co przy doborze fasonu jest niezwykle ważne, to zachowanie spójności wzoru z pozostałymi dekoracjami pomieszczenia - zarówno w zakresie kolorystyki jak i kształtu. Pamiętać trzeba więc, że dywan nowoczesny to również dekoracja. O tyle ciekawa, że również użyteczna. Wybór tego rodzaju elementów ozdobnych jest zatem szeroka.

Dywany nowoczesne a materiały

To, że stosuje się nowoczesne wzory dywanów wcale nie znaczy, że w niepamięć odeszły tradycyjnie stosowane materiały.

Nowoczesne wyroby wełniane sprzedają się nie gorzej niż tradycyjne. Ogromną popularnością cieszą się modele shaggy (włochacze), które charakteryzują się długim włosem i zróżnicowaną gęstością tkania. Dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Wybór jest tak ogromny, że już od kilku lat dywany te nie schodzą z list bestsellerów w zakresie sprzedaży tego rodzaju produktów. Przyznać trzeba, że nowoczesne dywany włochacze sprawią wyjątkowe wrażenie i są w stanie ocieplić wizualnie każde pomieszczenie, nawet to najbardziej surowe.

Na rynku dostępne są również tanie dywany z akrylu lub polipropylenu, które wprawdzie nie są już tak puszyste, ale również niezwykle urodne.