Dywany

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat dywanów.

Dywany orientalne - interesujące fakty i porady

Dywany orientalne to wyroby z długą historią, które cieszą się ogromną popularnością. Warto jednak wiedzieć, jakie modele wybrać, by były dopasowane do wnętrza i by spełniały nasze oczekiwania.

Dywany orientalne to bogato zdobione i najchętniej poszukiwane ich modele, których historia sięga aż starożytności. Cenione od wieków, są obecnie synonimem wyrafinowanego smaku oraz luksusu. Dywany orientalne to bowiem najczęściej wyroby ręcznie tkane. I choć pochodzą one z krajów, gdzie koszty pracy są niższe, to prawdziwe wełniane czy jedwabne modele nie kosztują mało.

Poza niezwykłym wzorem, jakim charakteryzuje się każdy dywan orientalny, zakup takiego modelu to inwestycja w jakość. Najbardziej cenione na świecie są wyroby perskie. Dość popularne i również chętnie kupowane są dywany chińskie i indyjskie. Za jakość i wysokogatunkową wełnę cenione są też wyroby afgańskie.

Dywany orientalne a dopasowanie do wnętrza

Dywany orientalne nie pasują do każdego wnętrza. Nowoczesny styl wystroju mieszkania sprawia, że tradycyjne wyroby nie będą dobrze prezentować się w takim pomieszczeniu. Zanim więc zakupimy konkretny model, trzeba wziąć pod uwagę odpowiednią aranżację.

Jeśli dywany mają pasować do wnętrza, koniecznością są odpowiednie meble oraz dodatki, które podkreślą orientalny styl mieszkania. To, czy w naszym pokoju położymy wyroby pakistańskie lub nepalskie, nie będzie miał większego znaczenia dla naszych gości. Istotniejsze będzie to, czy zadbamy o wystrój w aspekcie drobnych, związanych z orientem detali. Tylko wtedy wyrób wyglądał atrakcyjnie.

Orientalne modele najczęściej mają zdobienia w postaci medalionu w centralnym punkcie oraz bordiurę, czyli zdobienia brzegowe zamykające całość kompozycji. Gęsto umieszczane ornamenty (najczęściej motywy roślinne) zajmują prawie całą powierzchnię dywanu. Istotne znaczenie ma to, by medalion był w pełni odsłonięty, bordiura zaś - nie była przykryta meblami. W końcu nie po to kupujemy kosztowne dywany orientalne, by ważne ornamenty skrywać pod meblami. Dlatego istotne znaczenie ma również wybór jego odpowiedniego rozmiaru.

Ceny dywanów orientalnych

Ceny dywanów orientalnych są dość zróżnicowane. Nierzadko zdarzają się dość duże rozbieżności. Różnice te nie wynikają bynajmniej z tego, że jeden kupiec ma lepsze „dojścia” do rzemieślników w Indiach czy Iranie. Chodzi przede wszystkim o materiały wykorzystywane do ich produkcji. Tanie dywany orientalne to przede wszystkim wyroby niskiej jakości - niewełniane i wykonywane maszynowo. Jeżeli więc sprzedawca oferuje modele w atrakcyjnych cenach, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia.