Dywany

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat dywanów.

Dywany owalne - interesujące fakty i porady

Dywany okrągłe i owalne cały czas cieszą się ogromną popularnością. Jeżeli chcemy, by tego rodzaju wyroby pełniły rolę dekoracyjną, podnosząc estetykę pomieszczenia, istotny jest dobór właściwego fasonu do pomieszczenia.

Nowoczesne dywany wcale nie muszą mieć tradycyjnego, prostokątnego kształtu kobierca. Bez większych problemów można obecnie kupić również modele owalne. Ich wybór jest szeroki - począwszy od wyrobów z materiałów syntetycznych, poprzez sznurkowe i plecione, a na wełnianych skończywszy.

Kilkanaście lat temu owalne dywany były niezwykle popularne. Obecnie, podobnie jak i w przypadku pozostałych modeli, widoczny jest spadek sprzedaży. Wynika to z mody na drewniane podłogi, które najczęściej pozostawia się nie przykryte dywanami. Dywany, szczególnie te owalne, nie znikają, ponieważ większość z nas decyduje się na ich zakup, by nie kłaść bosej stopy na zimnej podłodze przy wstawaniu z łóżka.

Dywany owalne a charakter wnętrza

Dywany okrągłe i owalne najlepiej wyglądają w połączeniu z meblami o zaokrąglonych krawędziach. Dlatego też warto unikać umieszczania takich wyrobów w pomieszczeniach, gdzie meble mają kształt prostokąta i ostre krawędzie. Takie połączenie nie wygląda atrakcyjnie, ponieważ geometria kłóci się ze sobą.

Warto zadbać o to, by w pomieszczeniu znalazły się nie więcej niż dwa modele owalne. Wtedy ich wartość wizualna będzie zachowana.

Jako że najczęściej układa się dywan owalny pod stołem jadalnym, należy dostosować jego rozmiar do mebla. Można też rozważyć zakup większego modelu, by swoim „zasięgiem” objął również krzesła.

Jeśli decydujemy się na dywan owalny umieszczony w centralnym miejscu pokoju, także trzeba zwrócić uwagę na jego odpowiedni rozmiar. Ważne jest również to, by jego brzegi „nie wchodziły” pod meble. Jest to istotne, ponieważ tego rodzaju wyroby spełniają nie tylko rolę ochronną, ale również dekoracyjną. Dlatego znaczenie ma wyeksponowanie w całości jego uroku. Niektórzy architekci wnętrz twierdzą nawet, że dywany owalne nie powinny przykrywać więcej niż 30% powierzchni podłogi. W ten sposób można zachować estetykę pomieszczenia.

Dywany owalne często też układa się w przejściach (np. przedpokojach). Takie modele najlepiej wyglądają wtedy, gdy ściany charakteryzują się łukowatymi elementami.