Dywany

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat dywanów.

Dywany włochacze - interesujące fakty i porady

Dywany włochacze to jedne z najczęściej wybieranych wyrobów. Na ich popularność wpływa wiele zalet, spośród których najważniejsze to wygoda użytkowania. Warto je poznać, jeśli nie możemy przekonać się do zakupów.

Włochacze (tzw. shaggy) to ostatnio jedne z najbardziej popularnych i najchętniej kupowanych dywanów. Ich nazwa związana jest bezpośrednio z wyglądem. Taki wyrób jest wykonany z grubo plecionych i długich włókien, co sprawia, że są one miękkie i włochate.

Dywany shaggy to wyroby syntetyczne. Wykonywane są przede wszystkim z włókien syntetycznych, jednakże niekiedy można spotkać modele wełniane. Te ostatnie są jednak importowane i kosztowne. Nie każdy może więc pozwolić sobie na ich zakup.

Włochacze różnią się między sobą przede wszystkim gęstością tkania, grubością splotu oraz długością włosa. Im gęściej tkane i z dłuższym włosiem, tym są bardziej miękkie.

Dywany shagyy, pod względem wzornictwa, stanowią jedną z najszerzej reprezentowanych kategorii. Wykorzystanie włókien syntetycznych sprawia, że nie ma praktycznie takiego koloru, który byłby ograniczeniem. Włochacze to feeria barw, dzięki której konkretny fason można dopasować do wnętrza. Choć najbardziej popularne są nowoczesne - jedno- lub dwukolorowe, to dostępne są także modele w wersji klasycznej - przypominające tradycyjne fasony wełniane. Włochacze dostępne są nie tylko w wielu kolorach, ale również krojach. Wśród najbardziej popularnych można wyróżnić dywany owalne.

Ze względu na wielość zalet (głównie izolację termiczną), technologię produkcji włochaczy wykorzystuje się również do produkcji chodników. Tego rodzaju wyroby stosuje się przede wszystkim w przedpokojach.

Zalety dywanów włochaczy

Poza wyjątkowymi walorami estetycznymi, dywany włochate mają też sporo innych zalet. Są przede wszystkim bezpieczne dla osób cierpiących na alergie. Antyalergiczne wyroby shaggy polecane są nie tylko alergikom, ale i dzieciom.

Dywan włochacz, wbrew obiegowej opinii, bardzo dobrze się czyści. Osoby, które rozważają zakup takich modeli, często martwią się, że brud, kurz i okruszki będą gromadzić się w grubej warstwie włosia. Tymczasem dywany shaggy bardzo dobrze się odkurzają. Ich włókna są bowiem zbite i nie snują się, dzięki czemu żadne zabrudzenia nie wplątują się.

Włochacz to dobry wybór dla tych, którym zależy na łatwym czyszczeniu i estetycznej formie dywanu przez długie lata. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju wyroby nie należą do najtańszych. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, warto okazji szukać na aukcjach internetowych lub sklepach zajmujących się sprzedażą on-line.