Dywany

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat dywanów.

Dywany tureckie - interesujące fakty i porady

Tureckie dywany to jedne z najpopularniejszych wyrobów dostępnych w Polsce. Wełniane i stylizowane na orientalne, pasują do wnętrz klasycznych i stylowych, zaś włochacze - do nowoczesnych aranżacji.

Dywany tureckie to jedna z najchętniej przywożonych pamiątek z Turcji. Pierwsze takie wyroby pojawiły się w Polsce już w XVI wieku. Zdobiły domy szlachty i magnaterii. Teraz, na turecki dywan może pozwolić sobie praktycznie każdy, zwłaszcza odkąd tureckie wyroby produkowane są maszynowo.

Historia tureckich dywanów

Historia dywanów tureckich sięga średniowiecza. Był to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu w Turcji. Ręcznie tkane, stanowiły nie tylko ozdobę wnętrza, ale również izolowały od zimna.

Niewielkie kobierce pełniły również rolę rytualną. Tkanie dywanów należało do pań i było jednym z etapów przygotowania do zamążpójścia. Tego rodzaju wyroby stanowiły bowiem często wiano młodej kobiety. Dziś nie wykorzystuje się już ich w tym celu, ale wieloletnie doświadczenie rzemieślników tureckich sprawia, że dywany tureckie są cenione na całym świecie.

Dywan turecki, czyli jaki?

Dywany tureckie często mylone są z innymi wyrobami orientalnymi – perskimi czy afgańskimi. Jest to związane przede wszystkim z podobnymi ornamentami, które dla Europejczyka są zbliżone. Dlatego też często popularnie uważa się tureckie dywany za podróbki „persów”. Nie jest to jednak do końca prawdą.

Wprawdzie często wyrób z Turcji jest stylizowany na perski, a przez produkcję maszynową lub wykorzystanie tańszych mieszkanek włosia - nieco tańszy, to w rzeczywistości mają nieco inny sposób tkania. Najważniejszą różnicą jest stosowany w tkaniu węzeł smyrneński (podwójny). Trzeba się jednak znać na dywanach, aby móc rozróżnić sposoby tkania. Oryginalne, tkane ręcznie, wełniane i gęste dywany tureckie mogą mieć bardzo wysokie ceny. Kupując wyrób na miejscu – w Turcji – warto pamiętać, że wyjątkowe okazje i oryginalne, a jednocześnie tanie modele zdarzają się rzadko. Jeśli więc mamy propozycję zakupu dywanu za niewielkie pieniądze, raczej na pewno nie jest to czysta wełna ani produkt ręczny.

Import tureckich dywanów

Polskie sklepy z dywanami i wykładzinami importują dywany z Turcji, ze względu na dużą popularność tureckiej produkcji. Bardzo często takie wyroby to dobry stosunek jakości do ceny. Ponadto zainteresowaniu sprzyja ich ciekawa kolorystyka oraz ornamentyka.

Warto pamiętać, że w odróżnieniu od dywanów perskich, wyroby z Turcji charakteryzują się zwierzęcym i figuratywnym wzornictwem.

Importowane dywany tureckie to także znane „włochacze”. Od początku ich pojawienia się na rynku cieszyły się i cieszą się popularnością. Można je nabyć w większości sklepów. Ich zaletą jest wysoka jakość i atrakcyjne ceny, w zależności od materiałów, z jakich są wykonane.