Dywany

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat dywanów.

Dywany wełniane - interesujące fakty i porady

Dywany wełniane nadal należą do najpopularniejszych wyrobów, cenionych za swoją trwałość, wzornictwo oraz doskonałą miękkość. To jednak spory wydatek, dlatego trzeba uważać na tanie modele, które nie zawsze są polecane.

Dywan wełniany to król wśród tego rodzaju wyrobów tekstylnych! Pomimo iż do ich produkcji można wykorzystać mnóstwo tkanin i włókien syntetycznych, nadal najbardziej cenione są dywany wełniane. Choć niewprawne oko może nawet nie rozróżnić tego, czy dany wyrób jest z akrylu, czy z wełny, to powszechnie uważa się, że produkty wełniane są znacznie lepsze niż syntetyczne ich odpowiedniki.

Historia dywanów wełnianych

Dywany z wełny mają najdłuższą historię. Produkowane już w czasach starożytnych, na terenach Bliskiego i Dalekiego Wschodu, mają za sobą ogromną tradycję.

Wełna owcza była wykorzystywana do produkcji dywanów głównie dlatego, że posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz wygłuszające. Wyroby z Bliskiego Wschodu służyły przecież nie tylko jako ozdoba. Ich zadanie polegało również na ociepleniu i wygłuszeniu namiotów.

W opiniach wielu użytkowników, dywany wełniane nie zyskały jeszcze godnego konkurenta. Prawda jest jednak taka, że o ile te wyroby są rzeczywiście ciepłe, miękkie w dotyku, naturalne, higroskopijne, niewrażliwe na odkształcenia oraz bardzo trwałe (niektóre dywany wełniane perskie przetrwały setki lat), to nie są pozbawione wad. Przede wszystkim mogą uczulać, a w ich włosiu mogą rozwijać się zarodniki grzybów i pleśni. Dywany wełniane są też najbardziej kosztownymi spośród wyrobów tekstylnych na podłogi.

Oferta dywanów z wełny

Choć dywany wełniane nie są produktem idealnym (mają swoje minusy), to jednak oferta sklepów jest w tym zakresie nadal bardzo szeroka. Na przestrzeni lat zmieniło się jedynie zapotrzebowanie na nowe i bardziej skomplikowane wzory tego rodzaju wyrobów. Znacznie rzadziej kupowane są tradycyjne dywany wełniane (oparte o medalion ozdobny na środku i bogatą ornamentykę na brzegach). Teraz triumfy święcą nowoczesne modele. Dostępne w różnych fantazyjnych wzorach, zdobione najmodniejszymi w danym sezonie motywami, a nawet projektowane przez znanych projektantów użytkowych, są najchętniej kupowane.

Największa oferta dywanów wełnianych obejmuje modele orientalne, importowane do Polski. Wśród tego typu wyrobów bardzo modne stały się dekoracyjne dywany owalne, eksponowane w centralnym miejscu salonów. Na naszym rynku popularne są jednak nie tylko wełniane wyroby chińskie czy indyjskie, ale również polskie. Kilku czołowych polskich producentów, poza dywanami syntetycznymi, zajmuje się również produkcją modeli z wełny. Do najbardziej znaczących zalicza się firmę Agnella. Oferowane przez nią dywany wełniane w niczym nie ustępują importowanym produktom. Może o tym świadczyć ich popularność poza granicami kraju.

Gdzie kupić dywany wełniane?

Dywany wełniane kupić można w sprzedaży tradycyjnej. Warto podkreślić, że coraz mocniej rozwija się też sprzedaż internetowa. Trzeba jednak pamiętać o tym, by dokładnie sprawdzać wyroby oferowane przez sklep internetowy. Tylko w ten sposób unikniemy ryzyka, że kupimy dywan, który składa się z mieszanki wełny oraz włókien syntetycznych.