Dywany

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat dywanów.

Dywany perskie - interesujące fakty i porady

Dywany perskie to najbardziej znane wyroby orientalne, które potrafią osiągać niebotyczne kwoty sprzedaży. Wełniane i jedwabne modele cenione są na całym świecie, stanowiąc najczęstszą pamiątkę z podróży do Iranu.

Nazwy Persja nie używa się oficjalnie od kilkudziesięciu lat. Niemniej jednak kultura tego regionu, stanowiąca korzenie ponad 50% dzisiejszych mieszkańców Iranu, jest nadal żywa. Nieodłączną zaś jej częścią są dywany perskie. Są one cenione na całym świecie ze względu na swoją jakość, piękno oraz… wartość materialną. Dlatego nie powinno ich zabraknąć w ofercie żadnego sklepu.

Perskie dywany, czyli jakie?

Perskie dywany to najbardziej znane wyroby spośród modeli orientalnych. Tkane ręcznie, mają historię sięgającą setek lat. Przez wieki pełniły nie tylko funkcje użytkowe, ale również religijne (jako dywaniki modlitewne) i społeczne (po ilości i bogactwie perskich wyrobów poznawało się zasobność majątkową rodziny).

W Polsce świadomość i wiedza dotycząca dywanów tego regionu nie jest szczególnie szeroka. Większość z nas używa określenia „perski dywan” na praktycznie każdy wyrób, który jest orientalnie zdobiony.

Tymczasem oryginalne wyroby pochodzą z terenów dzisiejszego Iranu. Mieszkańcy tego kraju są niezwykle wrażliwi na punkcie porównywania ich produktów do modeli tureckich czy indyjskich. Przyznać trzeba, że dywany perskie należą do najlepszych gatunkowo i jednocześnie najdroższych wyrobów świata.

Niektóre z nich, zwłaszcza te, które mają już swoje lata i historię, sprzedawane są na aukcjach dzieł sztuki za tysiące dolarów. Dywany perskie niejednokrotnie były już sprzedawane nawet za kilkumilionowe kwoty. Nie bez kozery mówi się, że wyroby tego rodzaju to doskonała inwestycja oraz lokata kapitału.

Od czego zależy cena perskiego dywanu?

Przede wszystkim liczy się materiał, z którego został wykonany perski dywan. Najbardziej poszukiwanymi i jednocześnie najdroższymi są modele wełniane. Niektóre wyroby wykonywane są również z mieszanek wełny z jedwabiem. Warto mieć jednak świadomość, że taki dywan ma nieco większy połysk, a jednocześnie zachowuje naturalność koloru i żywotność właściwą naturalnym materiałom.

Ważna jest też gęstość tkania. Im bardziej gęsty ścieg, a dywan perski bardziej puszysty, tym wyższy koszt. Na cenę wpływ ma też wzornictwo - im bardziej skomplikowane, tym dywan droższy.

Istotne znaczenie ma również miasto, z którego konkretny wyrób pochodzi. Choć dywany perskie produkuje się praktycznie w całym Iranie, nie wszystkie regiony mogą poszczycić się tradycją, co również wpływa na cenę dywanu. Isfahan, Tabriz, Kerman – to rejony cieszące się największą sławą, a jednocześnie oferujące najdroższe perskie wyroby.

Zakup perskich wyrobów

Kupując dywan bezpośrednio w Iranie, pamiętajmy, że to, jaka cena zostanie nam podana na targu, nie jest ceną ostateczną. Możliwość targowania się to jedna z najbardziej charakterystycznych cech kultury krajów Bliskiego Wschodu. Okazuje się, że cenę trzeba koniecznie zbić, bowiem pozostając przy pierwotnym koszcie, obrażamy sprzedawcę. Dywany z Iranu można kupić także w Polsce. Ceny takich wyrobów są bardzo często porównywalne z kosztem produktów dostępnych w Iranie.