Dywany

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat dywanów.

Dywany chińskie - interesujące fakty i porady

Dywany chińskie potrafią być istnym dziełem sztuki, pod warunkiem, że kupujemy oryginalne wyroby. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę, by dokonać słusznego zakupu.

Dywany chińskie od wielu lat słyną na całym świecie. Ich popularność związana jest przede wszystkim z wysoką jakością, co przekłada się na ich piękno. Jednak z drugiej strony mają „sławę” tanich, bo kiepskiego wykonania modeli. Jak to możliwe?

Tanie a kosztowne dywany z Chin

Dywany chińskie szczególnie popularne stały się w Polsce w latach 80-tych. Były to tanie wyroby chińskie stylizowane na dywany perskie. Choć wyglądały bardzo podobni, plecione były ze znacznie gorszej jakości włókien. Ich cena była jednak na tyle atrakcyjna, że przez dłuższy czas to właśnie te wyroby były masowo wykupowane.

Tanie dywany chińskie nadal można znaleźć w wielu sklepach, a także na bazarach. Trzeba jednak uważać, bowiem podróbki sprzedawane są jako wyroby orientalne - perskie lub indyjskie. Szczególną uwagę należy zwrócić na modele wełniane. Bardzo często posiadają one domieszkę bawełny lub sztucznych włókien. To zaś sprawia, że dywany takie charakteryzują się mniejszą trwałością i żywotnością.

Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie wyroby z Chin są kiepskiej jakości. Produkowane w profesjonalnych zakładach i manufakturach, mogą być piękne i jednocześnie dobrze wykonane. Dywany chińskie importowane bezpośrednio od producentów, tkane ręcznie według tradycyjnych metod to prawdziwy kunszt i wysoka jakość. Szczególnie, jeśli chodzi o wyroby tuftowane. Niektóre z dywanów chińskich, znajdujące się w kolekcjach muzealnych, mają idealny stan, mimo że są to modele 200- i 300-letnie!

Obecnie jednak, ze względu na zmiany gospodarcze w Chinach, ręcznie tkane dywany powstają coraz rzadziej. Chińczycy nie chcą uczyć się tkactwa i niechętnie wykonują prace ręczne. To sprawia, że podupada sztuka produkcji takich wyrobów, a co za tym idzie - ceny prawdziwie chińskich dywanów są coraz wyższe.

Wzornictwo dywanów z Chin

Jeśli chodzi o wzornictwo, dywany chińskie można podzielić na dwie kategorie. Dostępne są wyroby faktycznie pochodzące z Chin oraz te, które są wyłącznie stylizowane, zachowując wzory i kolory. Coraz większą popularnością cieszą się te drugie modele. Jest to związane przede wszystkim z pojawiającą się modą na aranżacje wnętrz, utrzymanych w chińskim stylu.