Dywany

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat dywanów.

Dywany indyjskie - interesujące fakty i porady

Dywany indyjskie mają długą historię. Cieszą się ogromną popularnością, ponieważ te oryginalne stanowią symbol luksusu. Zanim jednak udamy się do Indii, warto sprawdzić ceny dywanów w polskich sklepach.

Dywany indyjskie stanowią część bogatej kultury Indii. Ich historia sięga czasów starożytnych, a kobierce do tej pory są tkane ręcznie i eksportowane na cały świat.

Największy rozkwit sztuki tkania dywanów przypada w Indiach na czasy dynastii mongolskiej. Indyjskie wyroby cenione były i są za wyjątkowe wzornictwo i bardzo dokładne tkanie. Ich wysoka jakość sprawia, że posiadanie prawdziwego modelu w mieszkaniu uznawane jest za symbol luksusu i snobizmu.

Dywany indyjskie ręcznie tkane są na kilka sposobów. Najbardziej rozwinęła się sztuka ręcznego tuftowania. Tak powstające wyroby charakteryzują się skomplikowanym wzorem. Tka się je poprzez wstrzeliwanie nitek przędzy na osnowę, za pomocą specjalnego urządzenia.

Dywany indyjskie to najczęściej wyroby wełniane. Niekiedy zamiast czystej wełny stosuje się domieszki jedwabiu. Wówczas takie produkty charakteryzują się delikatnym połyskiem. Są one przeznaczone przede wszystkim do dekoracji. Nie układa się ich na podłodze, lecz wiesza na ścianie - w formie obrazu.

W Kaszmirze – najbardziej znanym miejscu w Indiach, słynącym z produkcji dywanów - produkuje się również wełniane numda, czyli wyroby o szorstkiej strukturze.

Ceny dywanów indyjskich

Dywany indyjskie nie są tanie szczególnie, jeśli zamierzamy zakupić modele ręcznie robione. Ich wysoka wartość sprawiła, że przez długie lata dla mieszkańców Indii była to lokata kapitału. W krajach europejskich takie modele są symbolem statusu społecznego.

Gdzie kupić indyjskie dywany?

Dywany indyjskie sprzedawane są w Indiach - w sklepach, na bazarach i targach. Jednak wcale nie trzeba wyruszać do tego kraju, by stać się posiadaczem wyrobów. W wielu polskich sklepach (także internetowych) można znaleźć indyjskie modele. Co ważne - ich ceny nierzadko są znacznie niższe niż w samych Indiach. Jest to przede wszystkim z możliwością negocjacji cen przy importowaniu większych ilości.

Najbardziej poszukiwanymi dywanami z tego regionu są modele o tradycyjnych i orientalnych wzorach. Warto mieć jednak świadomość, że indyjskie fabryki produkują również nowoczesne fasony.